Митинг в защиту социально-экологических прав жителей города Никополь

В Никополе, на Европейской площади - 26.04.2017 жители города Никополя в защиту жизни, конституционных прав и здорового будущего территории 30-ти км. зоны наблюдения Запорожской АЭС  провели  митинг в защиту социально-экологических прав жителей города в соседстве с ЗАЭС.
В рамках проекта  резолюции - предлагайте и дополняйте!

Президенту України П. Порошенко
Прем'єр-міністру України В. Гройсману
Голові Державної інспекції ядерного
регулювання України

РЕЗОЛЮЦІЯ
мирного зібрання мешканців міста Нікополя у захист життя, конституційних прав і здорового майбутнього території 30-ти км. зони спостереження Запорізької АЕС

м. Нікополь 26 квітня 2017 року
Ми, мешканці міста Нікополя, найбільшого поселення 30-ти км. зони спостереження Запорізької АЕС, згадуючи 31-у річницю чорнобильської катастрофи вшановуємо учасників її ліквідації та всіх, хто потерпів і продовжує потерпати від її наслідків, вважаємо небезпечним і неприпустимим ігнорування уроків ядерних аварій у Чорнобилі, на Фукусімі та в інших місцях планети, де сотні тисяч постраждалих від них людей залишаються без рідної землі, житла та здорового майбутнього.
Тим часом, Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ), яка приймає рішення про над проектну експлуатацію старих українських атомних енергоблоків, ігноруючи заяви та звернення органів місцевого самоврядування м. Нікополя, резолюції громадських слухань та звернення і зауваження громадських екологічних організацій, без врахування наявного антропогенного навантаження на людей і довкілля, гіпертрофованого розбудовою найбільшого у світі сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП) ЗАЕС, а також сусіднім розміщенням Запорізьких теплової та атомних станцій, без проведення державної екологічної та санітарно-епідеміологічної експертизи і обговорення із громадськістю їх висновків, прийняла рішення про продовження над проектної експлуатації розміщених у густонаселеному регіоні, в 8 км. від м. Нікополя старих ядерних блоків № 1 і 2 Запорізької АЕС, а НАЕК «Енергоатом» підготував нетехнічне резюме про продовження експлуатації блоків № 3 і 4 ЗАЕС, проектні терміни 30-ти річної роботи яких спливають і які повинні бути виведені з експлуатації.

При цьому, в документах, що надаються для публічного громадського обговорення питання про можливість продовження експлуатації ядерних установок – енергоблоків Запорізької АЕС взагалі відсутній розділ “Здоров'я населення”, хоча стан здоров'я населення прилеглих до Запорізької АЕС територій є основним, загальним критерієм екологічного благополуччя, який фокусує у собі всі інші показники. І без цього показника проекти продовження роботи АЕС взагалі не повинні втілюватися в життя, при тому, що у найбільшому поселенні 30-ти км. зони спостереження Запорізької АЕС м. Нікополі вже спостерігається найвищий в Україні рівень анемії у дітей, а коефіцієнт смертності населення досягає 18-19%, що перевищує середньо обласний та середньо українській показники смертності. Разом із тим, у віковій групі 25 – 39 років у м. Нікополі спостерігається нез'ясований рівень над смертності, що свідчить про те, що місто вже перетворилося на тихий Чорнобиль, на який держава не звертає жодної уваги.
І через 27 років залишається невиконаною прийнята в 1990 р. Програма комплексного екологічного моніторингу розміщення енергокомплексу ЗАЕС-ЗаТЕС, що передбачала створення паспорта грунтово-рослинного шару регіону, санітарно-гігієнічного паспорта, банку даних здоров'я населення, що проживає в зоні спостереження ЗАЕС, тощо. Разом з тим, ЗАЕС не виконана оцінка радіаційно-хімічної дії станції на регіон 30 км. контрольованої зони, внаслідок чого відсутній облік поєднаного теплового забруднення ЗаТЕС-АЕС, відсутня оцінка ефектів сумісної дії радіоактивних, хімічних і теплових викидів і скидів, не виділений вплив ЗАЕС на фоні техногенного забруднення території іншими промисловими підприємствами, не налагоджений радіаційний контроль зрошувальної води і екологічні нормативи її використовування.
Продовження експлуатації старих ядерних енергоблоків ЗАЕС відбувається за виявлених місією МАГАТЕ дефіцитів безпеки АЕС, які до цього часу не усунуті та знаходяться у стані виконання.
Залишаються не вирішеними питання інформування населення міста щодо подій на ЗАЕС. У найбільшому поселенні зони спостереження АЕС м. Нікополі навіть не має жодного дозиметричних табло, що періодично викликає до появи серед жителів хвилі чуток і паніки щодо гіпотетичних ядерних інцидентів на атомній станції.
Громадяни міста не забезпечені інформаційними матеріалами про дії в умовах радіаційної аварії на ЗАЕС і запасами йодного калію, відсутня надійна система оповіщення населення про радіаційні аварії, а населення не проходить протирадіаційні тренування.
Враховуючи волевиявлення мешканців міста Нікополя, висловлені стосовно Запорізької АЕС під час місцевого референдуму у 1994 р. та громадських слухань у 1999 і 2015 р., піклуючись про безпеку України та здоров’я і життя нинішніх та наступних поколінь жителів густонаселеного регіону розміщення ЗАЕС, вимагаємо від Президента та уряду України захистити своїх громадян від нових Чорнобилів і негативних наслідків проживання біля АЕС, керуючись гарантованим Конституцією України правом на безпечне для життя і здоров'я довкілля, правом на соціальний і екологічний захист, ми вимагаємо:

1. Ініціювати зміни до Закону України «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавнезначення» з тим, щоб рішення щодо продовження терміну експлуатації старих енергоблоків АЕС приймалися не органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, а Верховною Радою України із урахуванням переоцінки безпеки ядерних установок та всіх соціально-екологічних факторів, що склалися на час прийняття рішення.
2. Розглянути на урядовому рівні і в повному обсязі виконати резолюцію громадських слухань мешканців м. Нікополя від 12.10.2015 р. стосовно продовження терміну понад проектної експлуатації енергоблоків № 1 та № 2 Запорізької АЕС (без п. 11 та 13).
3. Не розглядати рішення про ліцензування продовження роботи енергоблоків ВП «Запорізька АЕС» до повного усунення нею відступів від вимог норм, правил та стандартів з ЯРБ.
4. Зупинити всі українські АЕС, що відпрацювали проектний ресурс, а також скасувати плани будь якого будівництва нових АЕС.
5. На прикладі Франції створити у місті Нікополі - найбільшому поселенні зони спостереження найбільшої у Європі ЗАЕС спеціальний центр з ліквідації можливих аварій на АЕС із забезпеченням його поїздами, літаками і автобусами, а населення необхідною кількістю дозиметрів і засобами захисту.
6. Забезпечити за державний бюджет у м. Нікополі та у всій зоні спостереження ЗАЕС потрійну (державну, муніципальну та відомчу) системи автоматичного еколого-радіаційного моніторингу. Встановити інформаційні радіометричні табло та інші засоби інформування про радіаційний стан у громадських місцях Нікополя та в інших населених пунктах зон спостереження АЕС. Забезпечити ці населені пункти належними транспортними засобами на випадок аварійної евакуації
7. Заборонити складування та подальше накопичування відпрацьованого ядерного палива ЗАЕС у густонаселеному регіоні і забезпечити його перевезення до централізованого сховища, що будується у зоні відселення ЧАЕС.
8. Припинити цілорічну продувку ставка-охолоджувача ЗАЕС у Дніпро, єдине джерело нашого питного водоспоживання.
9. Забезпечити державне страхування та фінансування діагностики і лікування мешканців м. Нікополя і регіонів розміщення АЕС від хвороб і розладів здоров’я, пов’язаних із радіаційно-антропогенним впливом.
10. Спрямувати кошти компенсації ризику проживання в 30-ти км. зоні АЕС на цілі охорони здоров’я та екологічної безпеки громадян.
11. Забезпечити пільговий безлімітний режим споживання електричної енергії у зоні спостереження АЕС в розмірі не менше 50% від діючих тарифів для населення.
12. Органам місцевого самоврядування поселень зони впливу АЕС наполегливо відстоювати і захищати волю, права і безпеку мешканців їх громад, висловлених на референдумах і під час громадських слухань щодо Запорізької АЕС, забезпечити незалежний муніципальний радіаційний контроль, протиаварійні навчання та постійне виконання вимог цивільного захисту населення.