Які наслідки може спричинити аварія на Запорізькій АЕС та як світ реагує на загрозу нової ядерної катастрофи

Запорізька атомна електростанція — найбільша у Європі, та третя у світі. Вона має 6 енергоблоків, а це 40% всіх атомних реакторів в Україні. 4 березня російські війська захопили Енергодар — місто, в якому розташована станція, а її саму — обстріляли. Тоді окупанти кілька разів влучили в один із шести енергоблоків. Через 5 місяців станцію почали обстрілювати знову. Цього разу боєприпаси ледь не пошкодили сховище відпрацьованого ядерного палива, що розташовується на території станції.

Які наслідки може спричинити аварія, як можна убезпечити ситуацію та як світ реагує на загрозу нової ядерної катастрофи, повідомляє Суспільне.

Ситуація на ЗАЕС

Офіційно станцією керує українська НАЕК "Енергоатом". Там залишаються українські працівники. Саме вони управляють ЗАЕС. Станція і далі підключена до української енергосистеми, попри намагання росіян під'єднати її до російської мережі. Нині АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки, заявляють у "Енергоатомі". За даними керівника пресслужби головного управління розвідки Андрія Юсова, окупанти завезли до станції зброю, низку комунікацій замінували. Відео із тим, як окупанти ховають військову техніку в енергоблоки опублікував The Insider.

10 серпня станція була під‘єднана лише до однієї із чотирьох ліній електропередач: інші були пошкоджені обстрілами. Наступного дня Україна відновила резервну лінію живлення. У випадку руйнування електроліній станція буде знеструмлена. У гіршому випадку — це може призвести до викиду радіації, каже начальник відділу Державного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк.

Російська військова техніка проїжджає через ворота Запорізької АЕС, Енергодар, 1 травня 2022 р. Фото: Андрей Бородулин/AFP via Getty Images

"Якщо при роботі енергоблоку на потужності буде повне їх знеструмлення, відсутність роботи дизельних генераторів та відсутність роботи персоналу, залишиться близько 3-х годин поки не почне перегріватись активна зона і вона може розплавитись. А далі чим це може завершитись аварією, як на станції Фукусіма, де розплавилась зона і стався викид радіації у навколишнє середовище", — пояснює Гуменюк.

Навіть якщо зупинити реактор, він продовжує виділяти тепло, і його потрібно охолоджувати. У випадку пошкодження працюючих електроопор енергію для охолодження надаватимуть дизельні генератори. Проте, чи є для них паливо — невідомо. Якщо окупанти вирішать підірвати станції, це матиме ще гірші наслідки, каже Олена Паренюк, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України.

"Якщо буде пошкоджено працюючий реактор, може статись або витік радіації, або тепловий вибух. Або може статись ядерний вибух на ядерному реакторі. Такого ще ніколи не було і це буде більше чим Чорнобиль, Фукусіма і все разом взяте. Але це апокаліптичний маловірогідний сценарій, дуже маловірогідний, але не неможливий", — говорить Паренюк.

Радіоактивна хмара може забруднити Молдову, Румунію, Болгарію, Туреччину, Крим та Чорне море, повідомляє "Енергоатом".

Нині міністерство внутрішніх справ України, Держслужба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство розвитку громад та територій готують можливу евакуацію населення, на випадок погіршення ситуації на ЗАЕС, заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Як реагує світ

9 серпня, після того, як окупанти ледь не влучили у сховище відпрацьованого ядерного палива МАГАТЕ, організація, яка відповідає за ядерну безпеку у світі, заявила, що цей обстріл порушив практично всі сім незамінних компонентів ядерної безпеки та безпеки. Водночас її директор Рафаель Гроссі додав, що загроза ядерній безпеці — відсутня.

Також міністри закордонних справ "Групи семи" (G7) закликали Росію передати Запорізьку АЕС під контроль Україні, як законному власнику. Українські працівники електростанції повинні мати можливість виконувати свої обов'язки без погроз і тиску, наголосили у Великій сімці.

"Саме контроль Росії над станцією становить загрозу для регіону", – йдеться у заяві міністрів.

"Британці розуміють: якщо вони не допоможуть Україні, будуть воювати з Росією", — посол України в Британії

Попри такі заяви, саме Росія скликала Радбез ООН через ситуацію на ЗАЕС. Представник РФ заявив, буцімто саме українські військові обстрілюють станцію.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця у відповідь на ці заяви пояснив, що скликання Радбезу Росією означає, що РФ "вирішила піти ва-банк", оскільки намір звинуватити Україну в атаках, які інсценувала Москва, провалився.

Також на Радбезі виступив і Рафаель Гроссі. Він зазначив, що загрози безпеці атомній електростанції наразі немає, та закликав сторони надати доступ місії МАГАТЕ до Запорізької АЕС, яку готовий сам очолити.

"Ми будемо оцінювати фізичну шкоду підприємству, визначимо стан основної і запасної системи безпеки. Ми також розглянемо робоче середовище працівників. Будемо перевіряти статус реакторів і стан ядерних матеріалів", – заявив Гроссі.

Представники Франції, США та Великої Британії заявили, що Росія повинна повернути Україні контроль над ЗАЕС. А представник Китаю закликав “якнайшвидше відновлювати перемовини і шукати рішення української кризи у максимально раціональний спосіб.”

Водночас представник РФ при ООН Василь Небензя не підтримав пропозицію про створення демілітаризованої зони навколо Запорізької атомної станції.

Саме створення демілітаризованої зони може убезпечити Запорізьку АЕС, вважає директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. На його думку, цьому сприятиме накладення на Росатом, який і досі працює без обмежень.

“Під загрозою санкцій на Росатом, та застосування потужних механізмів, щоб блокувати його від міжнародних механізмів. Тоді б могла бути мова про деокупацію ЗАЕС. Там можуть бути миротворці, нейтральні представники нейтральної країни, які забезпечать нормальне функціонування станції, без наявності там мілітарних людей з будь-якого боку", — говорить Харченко.