"Для когось це груда цегли, але тут було наше життя", - за ніч російські війська знищили 3 школи на Криворіжжі, - ФОТО, ВІДЕО

В Криворізькому районі за одну ніч російські війська розбомбили 3 заклади освіти в місті Апостолове. Місцеві мешканці кажуть, що для них це стало страшною трагедією, від якої вони довго не могли оговтатись. З часом, руїни почали розбирати і, де є можливість, наводити лад та рятувати те, що вціліло. Чиновники кажуть, що вже готують проєкти для відновлення шкіл, щоб після нашої перемоги у дітей Апостолового були школи європейського рівня.

Начальниця управління освіти, культури, молоді та спорту Апостолівської міської ради Лідія Колесник розповіла журналістам, як російські війська знищили три заклади освіти в місті:

-22 липня 2022 року це був дійсно дуже великий жах для нашої Апостолівської громади – в цю ніч було зруйновано одразу 3 школи.

Лідія Колесник вважає, що це не могли бути хаотичні обстріли.

-Тому що одразу влучили, це було пряме попадання двох ракет. Тому я не думаю, що це було хаотичний, це був цілеспрямований обстріл.

В ту ніч по трьом навчальним закладам міста «прилетіло» 7 ракет.

Лідія Колесник показала одну зі шкіл, яку зруйнували рашисти. В цьому закладі освіти в 2019 році за програмою президента України «Велике будівництво» зробили капітальний ремонт. В 2020-му році мешканці Апостолівської громади отримали ліцей європейського стандарту.

- Це був не тільки зовнішній вид будівлі, а це було і внутрішнє оснащення цієї будівлі. В кожному класі було інтерактивне обладнання, в кожному класному кабінеті були нові сучасні меблі. Я б сказала, що одразу з новою будівлею, з новими меблями, ми отримали нових дітей. Вони вже по-іншому почали мислити, всі дуже раділи.

Капітальний ремонт будівлі цього закладу був на 69 млн грн. Ще майже на 9 млн грн. школа отримала меблі та інтерактивне обладнання. Лідія Колесник повідомила, що окрім будівлі школи було відремонтовано подвір’я освітнього закладу, був зроблений сучасний стадіон, який будувався за окремим проєктом на 16 мільйонів гривень.

- Але в один момент ми все це втратили. Це було дуже жахливо для нашого міста, тому що діти пишались цим ліцеєм, вони пишалися своїм новим закладом і все втратили.  Це була дуже велика втрата, це була для нас дуже велика трагедія в місті Апостолове - зруйновано одразу три навчальні заклади.

По найбільш зруйнованому закладу, вже замовили експертний висновок, щоб отримати розуміння чи його взагалі можливо відновити.

-Але коли приїхали люди для того щоб визначитись в цьому плані, то вони майже одразу сказали: що стосуються цієї будівлі, то навряд чи можна буде її відновити. Вона майже вся зруйнована, навіть частина будівлі, яка залишилась, вона там вся в тріщинах.

З усіх трьох закладів, на думку Лідії Колесник, можна відновити одну школу, але треба щоб був експертний висновок.

-Дітей ми не маємо права наражати на небезпеку, тому треба тільки щоб був експертний висновок фахівців.

Загальна вартість збитків, які були нанесені громаді внаслідок влучання по трьом освітнім закладам Апостолове, більше 150 мільйонів.

-Всі три навчальні заклади подали на Світовий банк і майже впевнені, що хтось відгукнеться. Ми подали клопотання про те, щоб нас почули, побачили і зрозуміли, що нам потрібна допомога, тому що місто Апостолове досить велике місто і воно не може залишитись без навчального закладу. Можливо, це буде 1-2 заклади або всі три відновляться, але маємо сподівання, що хоч одну школі відбудують.

В цих трьох закладах навчалась близько двох тисяч дітей Апостолівської громади. Незважаючи на те, що будівля школи повністю зруйнована, педагогічний колектив та школярі продовжують освітній процес за дистанційною формою навчання.

-Навчальний процес ми проводимо, як і по всій державі, за дистанційною формою навчання.

Педагоги зараз працюють з дому і, за словами начальниці управління культури, молоді та спорту,  забезпечені абсолютно всім технічним обладнанням для того, щоб у нормальному режимі проводити уроки за дистанційною формою.

Директор ліцею, який було знищено російськими ракетами, Ольга Вовк розповіла, що навчання зараз відбувається дистанційно.

-Під час епідемії коронавірусу ми звикли до цього, але з єдиною різницею, що тоді ми проводили дистанційне навчання із кабінетів своєї гарно оздобленої теплої школи, а зараз, на жаль, вчителі змушені проводити уроки з власних будинків. Те, що трапилось з нашим ліцеєм - це для нас незагоєна рана. Для когось це, може, груди цегли, але тут було наше життя.

За словами Ольги Вовк, приблизно тиждень не було доступу до будівлі, тому що тут працювали ДСНС.

-Але після того всі разом – вчителі, батьки ми намагалися врятувати ті матеріальні цінності, які залишилися після російської ракети і багато чого нами було врятовано, що дає нам змогу зараз повноцінно якісно проводити уроки. Врятували меблі, інтерактивне обладнання, яке було сховано, тому що у нас була така вказівка - зняти те, що можна зняти і воно в нас знаходилося в таких приміщеннях, які якраз не постраждали. На жаль, взагалі не вдалось врятувати бібліотеку, тому що бібліотека повністю постраждала і ті підручники, які ми завчасно дітям роздавали або розібрали по класам щоб наприкінці серпня роздати, ті підручники і збереглися. А далі вже вся громада нам допомагала зібрати підручники для наших учнів і зараз діти мають електронні версії підручників і паперові.

Директорка розповіла, що ліцею в цьому році виповнилось 40 років.

-Якраз після нового року ми розпочали підготовку до святкування ювілею школи, але так і не вдалося його відсвяткувати, тому що це вже був воєнний час.

Хоча, будівлі було вже 40 років, після капремонту, який провели в рамках програми «Велике будівництво», він був закладом нового типу, в якому були створені рівні можливості для дітей з особливими освітніми потребами.

-Навіть іноземні журналісти, які були вже після зруйнування закладу, дуже дивувалися, що в нас тут є навіть дублювання шрифту Брайля на кожній класні кімнаті для слабозрячих і сліпих дітей. В нас є ліфт-підйомник для дітей із вадами опорно-рухової системи і для батьків, щоб вони могли в школу потрапляти. Одним словом, це був заклад нового типу. Дітей з особливими освітніми потребами, які мали статус інвалід з дитинства, було до 15-ти, але ті, хто мали вади і слуху, і зору, і інші вади, але не мали статусу інваліда з дитинства, то десь до 50-ти дітей.

Наталія Ясковець - виконуюча обов'язки директора іншого Апостолівського ліцею, який також знищили російські війська вночі 22 липня, розповіла, як вони рятували заклад і майно після ракетного удару:

-3 місяці минуло відтоді, як наша школа була зруйнована. Дуже великих руйнувань вона зазнала, але наша міськрада швидко зреагувала на це і допомогли нам. Спочатку були проведені ремонтні роботи для того, щоб уберегти хоча б те, що залишилось.

В школі заклеїли вікна плівкою, дуже багато даху було перекрито.  

-Школу ми намагаємося підтримувати, приводимо до порядку, висадили багато квітів,  наводимо порядки всередині. У нас залишився один більш-менш вцілілий корпус, там працюємо.

Наталія Ясковець розовіла, що вже приїжджала комісія і тепер в школі чекають на її результати.

-Чекаємо, що нам скажуть чи буде відбудовуватися чи будівництво нове. Всі чекаємо на перемогу, а потім вже будемо бачити і хочемо, щоб нам її відвідували, бо ми хочемо повернутися назад до навчання.

В корпусі, куди влучила російська ракета, знаходились класи початкової школи.  Біля будівлі була величезна вирва, яку вже майже засипали. Друга ракета рашистів влучила перед входом у школу – там теж вже все засипали.

Цьому ліцею більше 90 років, він пережив Другу світову війну і вистояв. В 2021 році діти прийшли в капітально відремонтовану за програмою «Велике будівництво» школу європейського типу, навчались трохи більше ніж півроку, а потім прийшов «руський мір», який знищив те, що не знищили навіть нацисти.

Начальник Криворізької РВА Євген Ситниченко щодо цієї школи повідомив, що місцева влада вже проінспектувала її, зробила всі розрахунки, але щодо капітального відновлення наразі мова не йде.

- Відбудова буде, звісно, але коли буде перемога і буде більше можливостей.

Євген Ситниченко додав, що в Криворізькому районі пошкоджено п'ять навчальних закладів, один з них повністю зруйновано, два частково зруйновані (це Апостолове та Велика Костромка).

Журналістка - Тетяна Якушевська.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.