Вередлива дитина - справжня кара для батьків. Примхливі хлопчики і дівчатка бунтують, виводять із себе оточуючих. Що робити? Як перевиховати примхливу дитину? Батьки настільки концентруються на проблемі, що не бачать рішення. А рішення, як завжди, на поверхні. Головні помічники в перевихованні неслухняних малюків - це увагу і грамотна організація режиму навчання та дозвілля.

Що робити з примхливою дитиною? Дивимося в корінь проблеми

Примхи у дітей молодшого дошкільного віку - явище поширене. Якщо мова не йде про погане самопочуття малюка, то капризи з'являються у відповідь на певну поведінку дорослих, наприклад, вимоги, спроби підпорядкувати. Якщо стиль виховання не змінюється, то поступово капризи трансформуються в упертість і протистояння з оточуючими з різного приводу.

Де ми допускаємо помилки?

  1. Занадто багато значення надаємо навчанню, перенавантажуємо дітей з раннього віку, не враховуючи їх бажання, здібності, потреби.
  2. Критикуємо, сваримо за помилки, випадкові промахи.
  3. Диктуючи правила, обмежуємо свободу, перешкоджаємо спробам щось робити самостійно.
  4. Непослідовність в своїх вимогах - порушуємо свої ж заборони, вимагаємо від дітей виконання правил, які самі не дотримуємося.

Виходить, що ми самі виховуємо дітей примхливими і в результаті страждаємо від своїх же помилок. Але вихід є. Змінювати поведінку неслухняного учня будемо, перш за все, змінюючи свою поведінку.

Як виправити примхливу дитину?

Отже, ми вже з'ясували, що дитяча поведінка завжди направлена на батьків, незалежно від того, що саме не влаштовує дитину. Це означає, що малюк хоче привернути вашу увагу. Найбільшою помилкою буде акцентувати увагу на самих примхах, на поганій поведінці. Замість цього психологи радять мама і татам використовувати такі виховні прийоми:

  • перемикання уваги - відволікання на приємне заняття, перетворення неприємної ситуації в жарт;
  • цілюща похвала - щира радість за дитячі успіхи, подяка за допомогу, гордість за досягнення, похвала за докладені зусилля;
  • активне слухання - прагнення розібратися в тому, що саме турбує малюка, пошук можливості йому допомогти;
  • установка чітких, зрозумілих для дитини, а тому справедливих правил і їх дотримання незалежно від настрою;
  • встановлення довірливих відносин з дитиною - спільні ігри, спілкування, шанобливе ставлення до дитячої думки.

Як вчити примхливу дитину?

У вихованні дітей є певні табу. Наприклад, батьки не повинні ні в якому разі порівнювати малюка з іншими дітьми, говорити: «Ось подивися, як робить Вася, - ти теж так повинен робити». Але у дорослих є чудова можливість навчити дітей на конкретному прикладі - помістити його в середовище, де під керівництвом досвідченого педагога діти набувають корисні звички, в тому числі і поведінкові.

Ми говоримо зараз про розвиваючі курси для дітей, які спрямовані не тільки на навчання, але і на емоційно-психологічне, соціальне виховання, - такі, як курси розвитку в Школі ментальної арифметики Соробан® (Україна). В рамках програми навчання ментального рахування вчителі курсів ставлять перед собою такі завдання:

  • зацікавити вихованців 5-11 років в навчанні, заохочувати дитячу допитливість;
  • зробити навчання цікавим, приємним і корисним для кожного учня, а значить, бути уважними до особливостей характеру, розуму, до інтересів дітей, організувати комфортний навчальний простір;
  • домогтися максимальних результатів навчання без перевантаження - розробка персональних завдань, виходячи з рівня підготовки, швидкості навчання кожної дитини;
  • розвивати комунікативні навички, спонукати дітей до взаємної поваги, дотримання правил взаємодії в колективі;
  • виховувати корисні якості - відповідальність, самоорганізацію, дисципліну, самостійність, працьовитість;
  • мотивувати до безперервного розвитку.

Навчання примхливої дитини в Школі Соробан® (soroban.ua) починається з уваги до її потреб і заохочення такого ж уважного ставлення до оточуючих. При цьому вчителі курсів допомагають дітям в реалізації талантів, вчать любити навчання, мислити і ефективно вирішувати поставлені завдання.