Незважаючи на зниження частки США у світовому виробництві та торгівлі, роль долара у глобальній фінансовій системі продовжує зростати. Цьому сприяють розвиток міжнародних ланцюжків постачання, доларизація корпоративного кредитування та зростання попиту на надійні активи.

Цікавить луцьк курс долара? Дізнатися усі актуальні курси валют ви можете на сайті обмінки Кіт Груп!

Ми знаходимося на цікавому відрізку розвитку міжнародної фінансової та монетарної системи. З одного боку, роль США та Євросоюзу у світовому виробництві, торгівлі та ВВП закономірно зменшується, у міру того, як наздоганяюче зростання в країнах, що розвиваються – насамперед у Китаї, Індії та інших азіатських країнах – перевищує середні темпи зростання розвинених країн. Дивно, але цей тренд розпочався відносно нещодавно – у 1990-ті рр., до цього частка розвинутих країн у світовій економіці була переважною та відносно стабільною. Китай уже обігнав США за обсягом промислового виробництва та частці в міжнародній торгівлі і, очевидно, скоро перевершить США за сукупним ВВП (за поточним обмінним курсом), проте ще суттєво поступаючись розвиненим країнам по ВВП на душу населення.

З іншого боку, роль долара США у світовій економічній системі ще ніколи не була сильнішою: він домінує у всіх її сферах – як у приватному, так і в державному секторах – і у всіх трьох функціях грошей (захід вартості, засіб обігу та засіб накопичення). Долар є основною валютою у міжнародній торгівлі товарами та послугами та у міжнародній фінансовій системі – при запозиченні у формі кредитів або випуску облігацій у банківському та реальному секторах. З погляду держав долар є основною резервною валютою та валютою-якорем для повного та часткового фіксування обмінних курсів.

Парадоксально, але довгострокова роль долара збільшилася після розпаду Бреттон-Вудської системи у 1973 р., коли розвинені країни відмовилися від фіксованих до долара обмінних курсів та фіксації курсу долара до золота. Зараз ми живемо в системі плаваючих обмінних курсів, але при цьому велика кількість країн, включаючи Китай, вважають за краще частково фіксувати свої обмінні курси до долара. Крім того, посилення ролі Китаю у міжнародному виробництві та торгівлі з середини 1990-х рр. також, на даному етапі, призвело до суттєвого зміцнення долара у світовій фінансовій та монетарній системі. Роль долара у світовій фінансовій системі не знизилася і з утворенням єврозони. Євро став значною регіональною валютою, зайнявши істотну роль у регіональній міжнародній торгівлі, але при цьому роль долара у міжнародних фінансах (у міжкраїновому запозиченні у приватному секторі) продовжувала зростати навіть у 2000-і і особливо у 2010-і рр., після боргової кризи у Європі.