Повномасштабна війна, яку росія розв’язала в Україні 24 лютого, змінила ситуацію на вітчизняному будівельному ринку не в кращий бік. Подорожчали покрівельні матеріали та вироби для огорожі. Зокрема у цій статті ми поговоримо про металочерепицю та профнастил, бо вони виготовляються з однієї сировини – рулонної сталі. Подорожчання не оминуло й забори жалюзі, які теж роблять зі сталі. Також ми спрогнозуємо, чого далі чекати від цін: чи будуть вони рости, за яких умов і т. д.
На початку 2022 року ситуація з забором жалюзі склалася наступна. На складах заводів-виробників цього виду огорожі залишалося дуже мало запасів рулонної сталі. Так відбувається на початку кожного року. Бо в кінці 2021 року бухти металу використані для виробництва заборів жалюзі. Справа в тому, що цей матеріал для огорожі сезонний і найбільше затребуваний влітку-восени. В листопаді кожного року Україна закуповує рулонну сталь у постачальників, серед яких найбільшими є Китай, Південна Корея та Індія. Постачальники контрактуються на нові поставки, а Україна платить за метал. На початку 2022 року в одеський та інші порти мав прийти новий метал. Але росія почала обстрілювати мирні українські міста. Кораблі, які пливли з бухтами металу до Одеси, знайшли перевалочний пункт у Туреччині. Але поки тривали пошуки, в Україні сформувався дефіцит рулонної сталі.
Які результати такої затримки? Виросла вартість доставки – це перший момент. Транспортування морем було швидким і дешевим, а перевезення суходолом із Туреччини виявилося дорогим. Другий момент – подорожчання пального. По-третє, через дефіцит сталі в Європі важко було знайти замінник. Через це ціна на забори жалюзі виросла на 24% порівняно з довоєнними часами. Також на вартість цієї огорожі вплинув ріст курсу долара і євро відносно гривні. Оскільки національна валюта знецінюється, вартість закупленої з-за кордону сировини росте.
Профнастил подорожчав на 30% через війну в Україні
Аналогічна ситуація сталася з профнастилом. Цей матеріал для огорожі та покрівлі виріс через подорожчання сировини – рулонної сталі. Тому ціна на профнастил виросла на 30% порівняно з аналогічними показниками 2021 року. Подорожчання не надто відчувалося в лютому, березні та квітні, бо тоді 75% українських підприємців припинили свою діяльність через російське збройне вторгнення. Зліт ціни відбувся в середині травня, коли ринок профнастилу ожив. Мешканці деокупованих територій України почали повертатися до своїх будинків і ремонтувати їх. Люди зрозуміли, що зима 2023 року прийде швидко, а пережити її без цілого даху дуже важко.
Крім цього, з вітчизняного будівельного ринку зникла товстолистова сталь. З неї українські заводи виготовляли профнастил типу ПК-75 або Т-92. Раніше таку сировину товщиною 1,0 – 1,2 мм виготовляв ММК ім. Ілліча. Тепер що Маріуполь, що комбінат сильно постраждали від російської навали. А аналогічна сталь з Європи дорожча вдвічі.
Ціна на металочерепицю теж виросла в 2022 році
Подорожчання не оминуло й металочерепицю. Ціна на металочерепицю злетіла вгору на 40% і навіть більше. Причини підвищення вартості – такі самі, що й у забору жалюзі та профнастилу. Більше подорожчання металочерепиці у порівнянні з профнастилом пояснюється тим, що на виготовлення квадратного метру металочерепиці треба більше рулонної сталі.
Який прогноз можна дати? Ціни на покрівельні та огороджувальні матеріали будуть рости, якщо підніматиметься курс долара і євро. Зупинити ріст іноземних валют може тільки одне – перемога України над росією. Подивимось, наскільки швидкою вона буде. А поки працюймо та вірмо в ЗСУ!