Батьківщиною цього солодкого напою вважається острів Барбадос. Саме там люди першими почали виготовляти ром із цукрової тростини, яка рясно росла на острові. У зв'язку з цим ром називали «барбадоською водою», особливо, в колі піратів, але про це трохи пізніше.

Ром виготовляють методом дистиляції зброджених продуктів переробки цукрової тростини. З цукрової тростини вичавлюють сік, потім варять його і в процесі виходить густа солодка речовина під назвою меляса. Її використовують для створення напою.

Ром часто називають «напоєм піраті» через шанування цього напою серед морських розбійників. Справді, пірати пили багато рому, але й інші алкогольні напої також були в ході. Ром на кораблі використовували для збереження води: під час довгих подорожей морем вона швидко псувалася і тому було вирішено додавати туди алкогольний напій. Алкоголь зупиняв процеси гниття та розмноження бактерій у воді, і вона довше була придатна для пиття. Через це морська банда буквально не просихала від алкоголю і була просякнута ромом.

Види рому

В основному ром класифікують за кольором. Буває світлий, золотий та темний ром. Світлий не має яскраво вираженого смаку і через цю особливість його застосовують для приготування коктейлів. Золотий ром – більш витриманий напій, іноді до нього додають спеції для надання пряного відтінку. Темний напій – найвитриманіший ром, що має насичений смак.

Міцність рому варіюється від 40 до 80 градусів. Для кожної держави є свої стандарти рому. Наприклад, у Колумбії справжній ром повинен мати міцність щонайменше 50 градусів.

Сорти алкогольного напою мають назви похідні від країни-виробника. Наприклад, кубинський, іспанський, індійський тощо.

За технологією виробництва напій поділяють на:

  • Сільськогосподарський. При цьому методі виготовлення використовується чистий сік тростини із вмістом цукру.
  • Промисловий. З соку тростини виварюють патоку, з якої надалі виділяють цукор.
  • Таф'я – виготовлення напою за допомогою переробки відходів патоки. У такому разі страждає якість рому, такий напій не придатний для експорту і вживається тільки на території країни, що його виробляє.

З чим пити

Ром можна вживати як у чистому вигляді, так і у вигляді коктейлів. Щодо закуски, то для різних видів рому вона відрізняється. Так, світлий ром найчастіше подають як аперетив і тому ідеальним доповненням до нього стануть легкі страви. Це можуть бути: канапе з морепродуктами чи рибою, сирна чи м'ясна нарізка, оливки, тости з ікрою чи гуакамоле. Добре з білим ромом поєднуються цитрусові фрукти та ягоди.

Чорний ром та золотий ром мають насичений пряний смак. Їх слід пити у поєднанні з м'ясними делікатесами, твердими сирами, горіхами, темним шоколадом.

Додаткові рекомендації

Напій подають за температури 20-22 градуси. Його розливають у круглі невисокі келихи по 50 мл. Для любителів прохолодного напою можна додати лід. Перед вживання келих з ромом підносять до носа, вдихаючи аромат для подальшого розкриття смаку. Далі напій п'ють повільно невеликими ковтками для того, щоб його смак встиг проникнути в рецептори в нижній частині язика.

Якщо ви хочете спробувати справжній ром з різних країн та різних сортів, в наш час вам навіть не треба виходить з дому. Зайдіть в інтернет-магазин Vintage, оберіть напій, що найбільш подобається, та оформляйте замовлення. Доставка безкоштовна по всій Україні за умови заказу від 500 грн. А тим, хто не знає, яку пляшку обрати, завжди готові допомогти професійні консультанти-сомельє.