Майже кожен садовод вирощує на своїй ділянці полуницю. Це стосується і дачників, і власників котеджів, яким цікаво виростити щось смачне у себе в садку. Тим більше, що саджанці полуниці продаються в широкому асортименті, а висаджувати їх доволі просто.
Ця ягода знайома нам з дитинства, її однаково полюбляють і дорослі, і діти. Адже вона не лише дуже смачна, а й універсальна! Цю ягоду вживають у свіжому вигляді, з цукром, зі збитими вершками, прикрашають нею різноманітні десерти. А хтось варить з неї смачнюче варення, компоти, просто перетирає з цукром та зберігає в морозилці аби взимку поласувати улюбленою ягодою. Варіантів вживання – безліч!
До того ж, полуниця містить в собі масу корисних вітамінів, які допомагають зміцнити імунітет, подолати гіпертонічні захворювання, проблеми з травленням тощо. Потрібно лише дотримуватись норми вживання, щоб не допустити появи алергії.
Широкий асортимент сортів
Незважаючи на розмаїття вибору, перше, на що обов’язково треба звертати увагу – характеристики кожного сорту. Передусім, враховують частоту плодоносіння, а саме:
- Один раз на рік влітку – це звичайні сорти полуниці. Їх саджанці коштують дешевше, і взагалі це вважається стандартним варіантом, який обирають власники дач. Серед цих сортів зустрічаються такі, що дають багатий врожай;
- Протягом всього сезону, в тому числі восени – такі сорти отримали назву ремонтантних. Їх також можна вирощувати в квартирних умовах, на балконі або на підвіконні, тоді врожай збирають навіть взимку.
Друга характеристика, що стосується врожаю – час, коли полуниця стає стиглою. З цього боку сорти діляться на ранні, середні та пізні.
Найбільш популярними в Україні вважаються такі сорти полуниці:
- Роксана;
- Сальса;
- Федеріка;
- Чорний принц;
- Гармонія;
- Розана Київська;
- Джолі;
- Крістал Голд.
Але треба мати на увазі, що вибір сорту повинен здійснюватися з урахуванням особливостей саджанців відносно кліматичної зони. Аби не помилитись, краще почитати уважно про кожний сорт полуниці, а якщо виникають сумніви – то запитати у продавця, які саджанці варто купити для тієї чи іншої області проживання.
Як доглядати за полуницею
Догляд за даними рослинами доволі простий, і складається зі звичайних процедур – посадка, прополка, полив. Проте треба завчасно підготувати ґрунт, очистити його від будь-якого сміття, а землю перекопати, аби вона була м’якою.
Посадка виконується в похмурий день або ввечері. Тут необхідно уникати яскравого сонця, адже саджанці повинні прижитись. Для кожної рослини пересадка є стресом, і якщо умови будуть погані, то полуниця ризикує загинути.
Відстань, на якій потрібно висаджувати саджанці відносно один до одного – приблизно 40 см. Можна й більше, якщо дозволяє простір, але не менше. Коренева система повинна розвиватись вільно, щоб їй нічого не заважало.
Після посадки саджанці рясно поливають, і робити це необхідно кожен день, зранку та ввечері, коли сонце вже не пече. Відразу після того, як полуниця посаджена, можна для надійності прикрити грядку папером і залишити його на два дні. Звісно, під час поливу папір прибирають.
Не зайвим буде використання добрив. Найкращим варіантом вважається перегній, він екологічний, не шкідливий, натомість зробить ґрунт більш комфортним для рослини, додасть їй сил і прижитись, і швидко зростати.
Кожні 2-3 роки полуницю прийнято пересаджувати. Це пов’язано з тим, що в землі з’являються скупчення збудників захворювань, зокрема грибкових, сірої гнилі тощо. А для захисту кущів від полуничного кліща використовують спеціальні препарати.
І, звісно, не варто забувати про прополку, своєчасно видаляючи бур'ян.