В аналогових телевізорах і моніторах картинка формується неперервним потоком. У цифрових — дискретним чином. Скільки кадрів за секунду змінюється на екрані — це і є частотною характеристикою сучасних моніторів. Стандартом для звичайних моделей є 60 Гц, для ігрових цей параметр може сягати 240 Гц і навіть більше.
Міф про 24 кадри в секунду
Чому цей показник такий важливий, якщо є твердження, що людське око не здатне помічати окремі кадри, коли вони змінюються із частотою 24 Гц? Тому що воно не зовсім правильне. Так, щодо вміння розрізняти окремі кадри все правильно. Хибним є інше припущення: що в такому випадку збільшення частоти залишиться непомітним. У цьому легко переконатися. Якщо у вас є монітор із невисокою герцовкою, достатньо мишкою дуже швидко перемістити курсор, і ви помітите її розмитий слід. Про це дуже добре знають ті, хто працював на комп'ютерах перших поколінь.
На що впливає показник частоти оновлення екрана
З технічного погляду показники монітора мають відповідати характеристикам ПК. Ось простий приклад: ви можете купити монітор у Дніпрі з дуже високою роздільною здатністю та герцовкою, але якщо графічна підсистема комп’ютера не спроможна видавати кадри такого стандарту з максимальною частотою, можна буде сказати, що ви витратили гроші дарма. У варіанті, коли графічне ядро комп’ютера видає картинки на монітор із більшою частотою, ніж він підтримує, деякі з них будуть передаватися двічі, і це буде помітно як невеликі підвисання відеоряду. Якщо ж герцовка монітора більша від спроможності графічного процесора, деякі кадри будуть пропускатися, і це також буде видно як ривки, особливо під час показу динамічних сцен. Тепер розглянемо важливість частоти оновлення з фізіологічної точки зору. Низька герцовка дійсно може впливати на зір: від втомлюваності очей до головних болей. Ознаками того, що вам потрібен монітор із більшою частотою кадрів, є мерехтіння екрана.
Яку частоту оновлення слід вважати оптимальною
Насамперед потрібно розуміти, що герцовка не є статичним параметром: вона може змінюватися в динаміці залежно від конкретної ситуації. Частоту монітора чи графічного ядра можна міняти самостійно (як це робити — інше питання, яке ми зараз розглядати не будемо).
Яку частоту вибрати
Усе залежить від характеру вашої роботи за комп’ютером:
- для звичайного домашнього використання, не пов’язаного з геймінгом, достатньо 60–75 Гц;
- геймерам слід подбати про герцовку на рівні 144 Гц і вище;
- кіберспортсменам потрібен монітор із показником від 240 кадрів/секунду, інакше розраховувати на високі спортивні досягнення не варто.
У будь-якому разі максимальна герцовка монітора має збігатися з можливостями відеокарти, інакше можливі баги із зображенням. Якщо ви придбали швидкий монітор, але графічна підсистема для нього заслабка, це можна виправити, придбавши більш потужну відеокарту, наприклад, на сайті Алло.юа в Дніпрі. Є ще один досить важливий нюанс: це час відгуку матриці (у мілісекундах) — параметр, який відповідає за швидкість формування кожного наступного кадру. З двох моніторів з однаковою герцовкою вибирайте той, у якого час відгуку менший.