Для ідеальної роботи кавомашини і смачного еспресо необхідно стежити за правильною роботою бойлера, насоса кавомашини та її клапанів. Якщо хоча б один елемент виходить з ладу, то відповідно в кавоварці не буде правильного тиску води, пари і, як наслідок, страждає якість приготованого напою. До того ж, збої в роботі бойлера можуть стати причиною того, що кавоварка перестане реагувати на будь-які маніпуляції з боку користувача. Насос же забезпечує швидке підкачування води, його несправності можуть заповітрювати трубки для подачі води, і відповідно це призведе до несправності, і виникне потреба ремонту пароблока кавомашини.

За що відповідатиме кожен елемент кавомашини і чому його несправність призведе до поломки пароблока:

1. Бойлер – основа в якісній кавомашині, що він якісніший, то швидше нагріватиметься автомат і видаватиме пар. Це вплине на швидкість видачі еспресо. Якість створеної пари (її сила і потік) також залежатимуть від справності бойлера. Зазвичай мультибойлерні кавомашини нагріваються набагато швидше, а потік пари в рази відрізняється від машин, у яких функціонує один бойлер. Необхідно звертати увагу і на датчик температури, його несправність зупинить роботу машини. Деякі кавомашини дають змогу самостійно встановлювати температуру бойлера, дешевші варіанти мають встановлену температуру, до якої нагрівається апарат.

2. Насос відповідає за надходження води з самого бойлера в систему, якщо він несправний, то тиск у ньому буде надто низький і він не зможе функціонувати так, щоб закачувати воду. Відповідно це позначиться на приготуванні еспресо: система не зможе підтягнути воду і подати достатню кількість рідини для приготування напою. До того ж, поломка насоса відображається і на стимері, адже в ньому не зможе вироблятися пара для збивання молока. Як розпізнати поломку насоса на початкових етапах? Якщо кавоварка стала працювати більш шумно, ніж зазвичай, значить, поломка може бути саме в насосі.

3. Клапан для регулювання пари допомагає самостійно контролювати потік повітря, яким бариста може збивати молоко. Зазвичай важіль для регулювання розташований одразу ж біля стимера. Його несправність обмежить можливість керувати рівнем пари, проте ремонт клапанів належить до найменш витратних у ремонті кавомашини.

Причинами поломок кавомашини, як правило, є неправильне використання апарата, неякісний матеріал, з якого він виготовлений, велика кількість накипу, а також сильно забруднена вода. З питанням очищення води можна розібратися досить легко: використовувати дистильовану воду або ж під'єднати систему осмосу, яка буде самостійно очищати воду від хлору, кальцію та інших елементів, що осідають на стінках у самій системі кавомашини.

Неякісна вода – часта причина корозії, у такому разі елементи в кавомашині потребуватимуть заміни. Накип призводить до того, що вода не зможе правильно надходити в систему і виникає великий тиск на насос, через що він і буде наражатися на небезпеку в першу чергу.

Неправильне, невміле використання кавомашини, нерегулярне чищення її елементів зазвичай і стають основною причиною накипу, а також можуть легко виводити з ладу насос або ж сам клапан в апараті. Не менш важливо прогрівати машину перед використанням до потрібної температури, але сучасні апарати автоматично блокують доступ користувача до того моменту, поки температура в бойлері не підніметься до запрограмованої позначки.

За матеріалами сайту https://remont-coffemashin.com.ua/statti/