Сурогатне материнство, попри свою дозволеність в Україні недостатньо освітлене для суспільства. Це викликає значну кількість спекуляцій та запитань. Багато жінок, які замислюються про те, щоб стати допоміжною мамою, або навіть вже прийняли рішення часто сумніваються, чи дійсно це безпечний процес? Які є ризики. Час розібратись з міфами та страхами.
Що таке сурогатне материнство
Отже, що ж таке сурогатне материнство? Це процес виношування дитини жінкою, яка не являється його генетичною мамою. Тобто, бездітна пара, яка не може мати дітей віддає ембріон, який створений зі статевих клітин хоча б одного з батьків і цей ембріон переносять в порожнину матки сурогатної мами. Тобто, це звичайне ЕКЗ (“штучне запліднення”), але виношує дитину інша жінка.
Допоміжна мама не має жодного кровного та генетичного зв’язку з майбутнім малюком, не має батьківських прав на нього. Тобто це, Фактично, няня до народження.
Чим сурогатне материнство відрізняється від звичайної вагітності
Фактично, сама вагітність нічим не відрізняється. Плід так само розвивається всередині матки, жінка так само проходить всі етапи виношування. Єдина відмінність — процес підготовки та запліднення. Оскільки це не відбувається природним шляхом, то існують свої нюанси.
Перед програмою жінка проходить медичне обстеження. Важливо, щоб вона була здорова, адже хвороби можуть призвести до ризиків. Далі, якщо все добре і не потребується лікування, то жінку готують за стандартним медичним протоколом до підсаджування ембріона.
Тобто відмінності є тільки в тому, як саме відбувається запліднення. Вагітність не матиме жодних особливостей.
Вимоги до сурогатної матері
Не кожна жінка може стати сурогатною мамою, навіть якщо дуже хоче. Окрім вікових обмежено (зазвичай це вікно 21-39 років) є вимоги, щодо наявності дітей. Чому це важливо? Пара, яка йде на програму сурогатного материнства має бути певною, що жінка здатна виносити дитину. Водночас жінки, які не народжували, ще не знають наскільки їх репродуктивна система стабільна та чи здатна вона народити дитину без ускладнень для себе.
Загалом, основні вимоги виглядають так:
- Вік жінки 21-36 років (в деяких країнах до 40).
- Позитивний резус-фактор (в негативним теж працюють, але в індивідуальних програмах).
- Наявність хоча б однієї власної дитини.
- Фізичне та ментальне здоров’я.
- Відсутність шкідливих звичок.
- Нормальна вага.
Усі ці вимоги спрямовані на те, щоб вагітність проходила максимально легко та можливість ускладнень була зведена до абсолютного мінімуму.
Чи безпечне сурогатне материнство для здоров’я
Для більшості сурогатна вагітність звучить дивно і незрозуміло. І складається відчуття, що це щось протиприродне та дуже ризиковане. Але це не так.
Перед вступом у програму кожна жінка проходить дуже ретельне дослідження, чого не роблять більшість жінок (якщо вони, звісно, не ретельно планують вагітність). Розширений пакет аналізів та медичних оглядів мінімізують можливі ризики. Якщо лікарі виявляють проблеми зі здоров’ям, то жінку лікують (якщо це має сенс), або відмовляють у програмі. Адже безпека сурогатних мам стоїть на першому місці.
Крім того, існує ряд переваг програм для сурогатних мам. Вони можуть позитивно вплинути на стан здоров’я:
- Зменшується ризик виникнення раку яєчників.
- Знижується ризик раку молочної залози.
- Продовження строку життя через мікрохімеризм.
- Зниження ризику захворювань серця.
- Закріплення звички до здорового способу життя.
Чи відрізняються ризики звичайної вагітності від сурогатної?
Сурогатна вагітність, загалом, є цілком безпечною. Це добре досліджена репродуктивна технологія, якій вже кілька десятків років. Десятки, якщо не сотні тисяч дітей були народжені за допомогою сурогатного материнства. Якби це було ризиковано, людство б відмовилось від таких програм.
Але, як і при будь-якій вагітності певні ризики є. Звісно, вони нижчі, бо за здоров’я сурогатних мам лікарі стежать набагато ретельніше, бо в цьому зацікавлені як біологічні батьки, так і агенції. В Kinderly сурогатні мами знаходяться під контролем лікарів та оточені турботою кураторів. Усі сторони процесу зацікавлені в тому, щоб програма пройшла легко та успішно.
Головний ризик — виникнення багатоплідної вагітності. Це може статись при перенесенні кількох ембріонів одночасно. Але сурогатні мами у Kinderly самостійно обирають скільки ембріонів їм перенесуть, один чи декілька.
Тож, загалом, сурогатні вагітності не є ризикованими. Вони навпаки більш безпечні та контрольовані. Тому, якщо у вас виникло бажання стати допоміжною мамою — не бійтесь. У вас все вийде.
Матеріал надано агентством сурогатного материнства Kinderly