Останнім часом популярність став набувати такий матеріал, як арболіт. Плюси та мінуси цього матеріалу ми й розглянемо. Отже, арболіт, він же опілкобетон (щепобетон) чи деревобетон.

Новинкою його назвати складно — в СРСР його робили ще у 1960-х, і ходить навіть байка про те, що з нього будували їдальню на радянській полярній станції. Так це було чи ні – перевірити важко. Однак арболітові блоки займають своє не найбільше, але міцне місце на ринку матеріалів для приватного будівництва. Пропонуємо познайомитись з ним ближче.

Як роблять арболіт

Формально арболіт відноситься до категорії легких бетонів, але його основна частка – 80-90% – складається з деревної тріски та спеціальних хімічних сполучних. Решта 10-20% – це цементне в’яжуче. Окрім подрібненої деревини, як наповнювач можуть використовуватися й інші рослинні матеріали, зокрема льняне або конопляне багаття, а також рисова солома. Загалом, підходить будь-який щільний рослинний компонент, однак для будівельних потреб арболіт найчастіше виготовляють саме на основі деревного наповнювача.

Як в'яжучий матеріал використовуються портландцемент, заповнювачем найчастіше виступає дерев'яна тріска хвойних порід.

У складі арболіту завжди присутні спеціальні хімічні добавки – це можуть бути: хлористий кальцій, вапно, рідке скло та інші складові. Вони допомагають суміші швидше застигати та запобігають появі іржі на металевій арматурі всередині арболіту.

А ще ці корисні добавки нейтралізують цукри, що є в деревині, завдяки чому арболіт не гниє зсередини та стає міцнішим і довговічнішим.

Ще додають речовини, які створюють пори в матеріалі – це потрібно, щоб блоки добре просихали та «дихали». Крім того, арболітні конструкції зміцнюють арматурою. Зазвичай використовують тонкі прути (до 16мм) класів A-I, II та III.

Як фомують блоки та плити з арболіту

Способи та методи створення блоків або карболітових плит досить різні: сам процес відбувається в формах з металу, у них рідкий матеріал або спресовується, або укочується пошарово, або ущільнюється на вібромайданчику – одним словом, є купа способів.

А ще існує рідкісний так званий «монолітний арболіт». Це коли суміш замішується і заливається прямо на будмайданчику в опалубки, що нез’ємні. Ця цікава технологія екзотична та рідко використовується, зате це дозволяє повністю запобігти утворенню містків холоду що дає можливість створювати оригінальні та причудливі архітектурні форми.